proxy
Neden Proxy Sunucu Kullanıyoruz?

Şu anda kullandığımız elektronik kütüphaneler ve veritabanlarıyla olan lisans anlaşmamız gereğince, bu kütüphanelere ve veritabanlarına sadece Ankara Üniversitesi'nin sahip olduğu ip numarlarından ulaşılmaktadır. Veritabanlarına Ankara Üniversitesi kampüsleri dışındaki herhangi bir yerden bağlanmak istenildiğinde bu veritabanları kullanıcı adı ve parola sorgusuyla kullanıcı doğrulamasını sağlamaktadır. Üniversitemizin lisans anlaşması sayesinde, bu kütüphanelere ve veritabanlarına internet tarayıcısıyla bağlanıldığında kullanıcının ip adresi bu site tarafından kontrol edilmekte ve ip adresi Ankara Üniversitesi'nin geçerli ip adresleri arasında ise kullanıcı adı ve parola sorulmadadan kullanıcı doğrulanması sağlanmaktadır.

Tarayıcınızda yapacağınız bir kaç küçük ayar ile bu veritabanlarına (Ankara Üniversitesi Kampusleri dışından) proxy sunucusu üzerinden bağlanabilirsiniz. Proxy sunucusunu kullanmak için; Ankara Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'ndan kullanıcı adı ve parolası almanız ve tarayıcınızın proxy ayarlarını yapmanız gerekmektedir.

Elektronik kütüphanelere ver veritabanlarına bağlanma süreci şu şekilde gerçekleşmektedir; tarayıcınızda (Internet Explorer, Mozilla Firefox veya bir başka tarayıcı) gerekli ayarlar yapıldığında, bilgisayarınız ile internete bağlanıp, tarayıcınız ile kütüphane veya veritabanlarından birinin adresini girdiğinizde tarayıcınız direk proxy.ankara.edu.tr adresine bağlanacaktır, bu sunucuda ilk önce ip numarası kontrolü yapılacak daha sonra kullanıcı adı ve parolası sorulacaktır. IP numarası, kullanıcı adı ve parola bilgileri sunucudaki kayıtlı bilgiler ile karşılaştırılacaktır. Onay verildiği taktirde artık web sitelerine proxy.ankara.edu.tr sunucusu üzerinden bağlanacaksınız ve bağlantılarınızda artık proxy.ankara.edu.tr sunucusunun ip numarası kullanılacaktır. Böylece kütüphanelere ve veritabanlarına ulaşmak istenildiğinde Ankara Üniversitesi ip numarasına sahip proxy.ankara.edu.tr sunucusu üzerinden bağlanıldığından kullanıcı adı ve parola sorgusu yapılmadan elektronik kütüphanelerden faydalanılacaktır.

Ancak hali hazırda kullandığınız bağlantı proxy.ankara.edu.tr sunucusu üzerinden gerçekleştirildiğinden yani herhangi bir web sitesine girmek istediğinizde de yine proxy sunucusu üzerinden çıkacağınızdan Ankara Üniversitesi internet ağını kulandığınızdan üniversite senatosu tarafından alınan kurallara tabi olacaksınız ayrıca güvenlik sebebiyle bütün bağlantılarınız proxy sunucu üzerinde kaydedilecektir. Bu sebeple elektronik kütüphanelerde ve veritabanlarındaki işleriniz bittikten sonra ayarlarınızı eski haline getirmeniz önerilmektedir. Veya elektronik kütüphaneler için bir tarayıcı (örneğin, gerekli ayarları yapılmış Mozilla Firefox) diğer web bağlantılarınız için bir başka tarayıcı (örneğin Internet Explorer) kullanabilirsiniz. Bu sayede örneğin ayarlarını yaptıktan sonra Mozilla Firefox'u sadece elektronik kütüphane ve veritabanlarına bağlanırken kulanabilir diğer web bağlantıları için Internet Explorer'ı kullanabilirsiniz.

 

2010 © Ankara Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı | E-mail: proxy[AT]ankara.edu.tr